Od czego zależą ceny skupu metali kolorowych?
- Szczegóły
Metalami kolorowymi nazywamy powszechnie metale nieżelazne, które można sprzedać w skupie złomu. Nie zaliczamy do nich żelaza, stopów żelaza, manganu i chromu. Najpowszechniej wykorzystywane metale kolorowe to aluminium i miedź, a także cyna i cynk, ołów, mosiądz i brąz. Metalami kolorowymi są też metale szlachetne wykorzystywane głównie w branży jubilerskiej. W naszym wpisie skoncentrujemy się na cenach metali kolorowych, które trafiają do skupów.
Cena skupu metali kolorowych w zależności od rodzaju sprzedawanego materiału
Domyślamy się, że wielu czytelników naszego wpisu szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego cenniki skupów metali kolorowych mogą dość znacząco się różnić. Gdy na przykład próbujemy znaleźć aktualną cenę za kilogram miedzi, stawki w wynikach mogą mieć spory rozrzut i nie jest to kwestia lokalizacji skupu (np. duże miasto wojewódzkie, a obrzeża niewielkiej miejscowości). Skupy czasem podają ceny średnie, czasem minimalne, a czasem maksymalne za dany metal. W praktyce skup więcej zapłaci za miedź millbery, czyli złom pokablowy wolny od wszelkich możliwych zanieczyszczeń, mniej za miedź kawałkową. Podobnie jest z innymi gatunkami metali kolorowych.
Skąd różnice w cenach za różne elementy z metali kolorowych?
Ceny skupu metali kolorowych zależą oczywiście od popytu i podaży, zapotrzebowania na dany metal, cen na rynku światowym itd. Jednak skąd różnice w cenie za przykładowy kilogram aluminium w postaci profilu, a puszek po napojach? Dlaczego za kilogram (nawet malowanego) profilu poprodukcyjnego z aluminium możemy dostać więcej pieniędzy niż za kilogram puszek po piwie? Chodzi o procesy recyklingu. Skup metali kolorowych – i nie tylko – funkcjonuje przede wszystkim dlatego, że metal możemy wykorzystywać wielokrotnie, poddając go recyklingowi. Najwyraźniej bardziej opłacalne jest ponowne wykorzystywanie aluminiowych profili niż puszek, bardziej opłaca się przerabiać kilogramy profili niż puszek, które mają w sobie powietrze i zanieczyszczenia.