Co to są metale kolorowe?
- Szczegóły
Metale kolorowe inaczej nazywane są metalami nieżelaznymi, co jest bardzo dobrym określeniem klasyfikacyjnym. Do metali kolorowych zaliczamy wszystkie metale z wyjątkiem żelaza, stopów żelaza, manganu i chromu. Najpowszechniejsze metale kolorowe to miedź, aluminium, cyna i cynk, ołów, mosiądz oraz brąz. Metale kolorowe charakteryzują się wysokim połyskiem, dobrym przewodnictwem cieplnym, odpornością na korozję oraz plastycznością, czyli podatnością na obróbkę i skrawanie. Dzielą się na metale lekkie oraz ciężkie i znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, oraz rzemiosła.
Co produkuje się z metali kolorowych?
Do lekkich metali kolorowych zaliczamy magnez, aluminium i tytan. Z kolei ciężkie metale kolorowe to między innymi łatwo topliwe cynk, cyna i ołów, trudno topliwe miedź, nikiel, srebro, złoto oraz bardzo trudno topliwe molibden, tantal i wolfram. Do najpowszechniej wykorzystywanych metali kolorowych zaliczamy przede wszystkim miedź, wykorzystywaną w produkcji rur wodociągowych, piorunochronów czy przewodów elektrycznych. Z połączenia miedzi i cynku otrzymamy mosiądz, szeroko wykorzystywany w budownictwie okrętowym oraz do produkcji medali, świeczników czy instrumentów muzycznych. Miedź z cyną z kolei to brąz, z którego produkuje się na przykład łożyska, śruby czy żaroodporną armaturę chemiczną. Nie sposób wspomnieć o aluminium, szeroko wykorzystywanym w przemyśle spożywczym, zwłaszcza do produkcji opakowań. Z kolei srebro i złoto to szlachetne surowce, rozpowszechnione w branży jubilerskiej do produkcji biżuterii. Metale kolorowe są bardzo chętnie stosowane jako surowiec w przemyśle elektronicznym, branży ciepłowniczej, budownictwie, a nawet wytwórstwie artystycznym.
Skup metali kolorowych i ich recykling
W trakcie remontu, przeprowadzki czy porządków wiele osób zadaje sobie pytanie – co zrobić z przedmiotami, wykonanymi z metali kolorowych? Ekologiczną alternatywą pozbycia się ich jest oddanie niepotrzebnych przedmiotów lub ich części na skup metali kolorowych. Wbrew pozorom, punkty odbioru nie gromadzą tylko złomu żelaznego. Metale kolorowe poddają się recyklingowi i z powodzeniem można je wykorzystać do powtórnego przetworzenia. Warto skorzystać z takiej możliwości, ponieważ recykling metali kolorowych zmniejsza zanieczyszczenie środowiska, ogranicza wykorzystanie naturalnych zasobów planety i dodatkowo minimalizuje koszty produkcji. Pamiętajmy, że rozkład takich metali jak ołów czy cynk szkodzi środowisku naturalnemu. Firmy, oferujące skup metali kolorowych transportują je do punktów recyklingu. Ponowne ich przetwarzanie polega początkowo na wstępnej obróbce mechanicznej, a następnie termicznym usuwaniu farb i lakierów. Produkt zostaje przetopiony oraz oczyszczony z zanieczyszczeń niemetalicznych. Zasadniczo, recykling odpadów z metali kolorowych polega na ich oczyszczeniu oraz przetopieniu. Pozwala oszczędzić energię elektryczną i zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
Skup metali kolorowych przyjmie takie produkty, jak miedziane grzałki, kable i zasilacze, aluminiowe felgi oraz puszki po farbach czy napojach, ołowiane baterie i akumulatory, metalowe nakrętki. W ten sposób możemy pozbyć się aluminiowych profili wykończeniowych i kątowników, ołowianych płytek z podzespołów komputerowych, aluminiowych żaluzji, rur hydraulicznych czy chłodnic albo nawet całych silników. Na skup metali kolorowych można także oddać zdekompletowaną lub uszkodzoną biżuterię, której nie sposób byłoby sprzedać w inny sposób. Cena podawana jest w przeliczeniu na kilogram surowca i uzależniona od aktualnej jego wartości. Trzeba mieć na uwadze, że w przypadku produktów mocno zanieczyszczonych odliczany jest procentowy ekwiwalent.